T

Blank

Dlaczego biżuteria z bursztynu jest wciąż modna?

Dlaczego biżuteria z bursztynu jest wciąż modna?

Bursztyn nazywany również jantarem to zastygnięta przed tysiącami, a nawet milionami lat żywica drzew iglastych, które w przeszłości porastały obszary, gdzie obecnie znajdują się morza. To właśnie z tego powodu ten szlachetny surowiec występuje przede wszystkim w pobliżu wybrzeży dzisiejszych mórz. 

Drzewa silnie żywicowały, a żywica osadzała się na nich w formie gęstych, ściekających powoli kropli, które spływały po ich korze. Zbierała się także pod korą i wypełniała szczeliny w pniach. Prawdopodobnie tak intensywne żywicowanie było reakcją obronną drzew na ówczesne zmiany klimatyczne, wahania temperatury oraz aktywność wulkaniczną. Była to również forma obrony przed działaniem wirusów i grzybów, które bez żywicy z łatwością dostawałyby się do pęknięć oraz innych uszkodzeń w strukturze drzewa.

Co sprawia, że biżuteria z bursztynami jest wciąż popularna?

Duża i niesłabnąca od wieków popularność biżuterii z bursztynami wynika przede wszystkim z niezwykłego uroku tego surowca. Może mieć on różną barwę, od żółtej, przez mlecznobiałą, brunatną, czerwonawą aż po odcienie niebieskiego i zielonego. Zdarzają się nawet bursztyny transparentne. Jest miły w dotyku, a po ogrzaniu w dłoni, wydziela przyjemny, delikatny zapach. Jest w miarę miękki i plastyczny, dzięki czemu łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Powstają z niego zachwycające naszyjniki, bransoletki, pierścionki, koczyki i broszki.

W przeszłości wierzono, że bursztyn przynosi szczęście, dlatego chętnie noszono ozdoby z niego wykonane. Osobom cierpiącym na ból gardła zalecano noszenie bursztynowych korali, gdyż wierzono, że zapobiega on rozwojowi infekcji. I dzisiaj warto mieć przy sobie chociaż niewielką bursztynową ozdobę, gdyż oprócz swych walorów dekoracyjnych, wywiera on również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wiadomo już, że jego pozytywne działanie na nasz organizm nie jest jedynie przesądem, a faktem – naukowo dowiedziono, że bursztyn poprzez zawartości kwasu bursztynowego oraz emitowanie ujemnych jonów wpływa na nasze dobre samopoczucie, poprawia zdolność koncentracji, dobroczynnie wpływa na działanie naszego układu nerwowego, obniża ciśnienie, wzmacnia pracę serca, łagodzi i zapobiega infekcjom, łagodzi silne bóle głowy i bóle reumatyczne.

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
HTML/JavaScript
Sklep internetowy Shoper.pl